top of page

ЛОГІСТИКА

1. Опис завдання

Мета даного завдання: змоделювати рух транспорту у місті майбутнього, який автономно рухається, при цьому виконує завдання.

Учасникам необхідно підготувати робота, здатного якнайшвидше проїхати по заданій траєкторії, що позначена чорною лінією. Робот має бути автономним, тобто керуватися лише програмою.

 

2. Умови змагання

До участі в змаганні допускаються лише ті команди, що пройшли попередню реєстрацію на сайті!

 

2.1. Зони змагання

2.1.1. Турнір з Логістики проводиться у спеціально відведеній зоні змагань. На її території мають знаходитись тільки учасники змагань, судді та помічники суддів.

2.1.2. Зона змагань поділяється на 3 частини:

1. Піт-зони (зони для підготовки);

2. Зона карантину (зона для перевірки та розміщення роботів);

3. Зона проведення змагань.

2.1.3. Піт-зона – основна зона перебування учасників змагання, де вони можуть побудувати, змінити конструкцію, налаштування свого робота, запрограмувати та протестувати його.

2.1.4. Зона карантину – зона інспекції, де учасники передають суддям своїх роботів на перевірку відповідності останніх вимогам змагань (конструктивні, габаритні) та залишають їх у цій зоні до початку проведення матча.

2.1.5. Зона проведення змагань включає поле з чорною лінією для проведення залікових спроб.

2.1.6. В зону карантину та в зону проведення залікових спроб учаснику дозволено заходити лише тільки з дозволу суддів чи помічників суддів.

 

2.2. Етапи проведення змагань

2.2.1. Змагання починаються з реєстрації команд. Перед цим учасники формують чергу біля входу до зони змагань. З початком реєстрації вони організовано підходять до суддів або їх помічників, відмічаються та проходять до піт-зон. З метою уникнення непорозумінь – команди мають проходити реєстрацію у повному складі. Кожна команда отримує реєстраційний номер. Номер розміщується на роботі. Час на реєстрацію – 30 хв після церемонії відкриття фестивалю.

2.2.2. Учасники можуть пройти до піт-зони зі своїм вже готовим, частково зібраним або повністю розібраним роботом.

2.2.3. Після реєстрації учасники готують роботів до змагань на своїх робочих місцях у піт-зоні. В цей час вони можуть збирати та змінювати конструкцію робота, налаштовувати, програмувати та тестувати його. На це відводиться до 1 години після завершення церемонії відкриття фестивалю. На території зони змагань (піт-зона, зона карантину, зона проведення змагань) мають знаходитись тільки учасники змагань, судді та помічники суддів. В зону карантину та в зону проведення матчів учаснику дозволено заходити лише тільки з дозволу суддів чи помічників суддів.

2.2.4. Жеребкування проходить під час реєстрації.

2.2.5. За готовністю всіх учасників змагання, але не пізніше, ніж через 1 годину 30 хвилин після завершення церемонії відкриття фестивалю, починається етап проведення матчів. Тривалість останнього залежить від кількості учасників та тривалості залікових спроб. Якщо при оголошенні суддею або його помічником учасник наступної залікової спроби буде відсутнім, то його команді автоматично зараховується технічна поразка у матчі.

2.2.6. Після того, як всі роботи будуть розміщені в Зону карантину, перед заліковими спробами, відбувається жеребкування: обирається місце розташування жовтого вантажу (в ближню чи дальню червону мітку) та напрям вісі жовтого квадрату (паралельно чи перпендикулярно до напрямку руху робота).

 

2.3. Проведення  змагань

2.3.1. Турнір з Логістики роботів складається з трьох залікових спроб. Одна залікова спроба в перший день змагань та дві спроби в другий день. При вирішенні спірних питань за рішенням судді може призначатися додаткова залікова спроба. 

2.3.2. Змагання ведеться між всіма командами змагання. Перед початком змагань учасники всіх команд з роботами запрошуються суддею або його помічником в зону карантину, де проводиться перевірка відповідності роботів вимогам змагань (конструктивні, габаритні). Після підтвердження того, що роботи відповідають всім вимогам, роботи залишаються в зоні карантину, учасники повертаються в піт-зону та чекають початку своєї залікової спроби. Після розташування робота в зоні карантину його не можна модифікувати (наприклад: перечіпляти частини, завантажувати програму, міняти батарейки) або робити заміну до кінця залікової спроби.

2.3.3. Якщо при огляді буде виявлено невідповідність робота вимогам змагання, то суддя або його помічник дає учаснику команди 2 хвилини на усунення невідповідності. Однак, якщо учасник відмовляється або якщо він не встигає усунути невідповідність протягом цього часу, команді автоматично зараховується технічна поразка.

2.3.4. Впродовж змагання суддею або його помічником запрошуються по черзі учасники з піт-зони до зони проведення змагань. Учасник за запрошенням спочатку забирає свого робота з зони карантину, а потім проходить до зони проведення змагань, де готується до залікової спроби.

2.3.5. Перед заліковою спробою учасник готує свого робота для запуску програми (вмикає його, якщо був вимкнутий, обирає програму, налаштовує конструкцію), отримує від суддів зелений вантаж та розміщує його у свого робота, після цього розташовує його на стартовій позиції (Зона 1). УВАГА! Робот може містити тільки одну програму.

2.3.4. Коли робота встановлено на стартовій позиції для залікової спроби суддя запитує про готовність учасника. Якщо учасник готовий запустити робота, то суддя дає дозвіл розпочати залікову спробу.

2.2.5. Залікова спроба вважається розпочатою, коли робота запущено зі стартової позиції.

2.2.6. Запуск робота дозволено або прямим запуском програми – натисканням кнопки на мікропроцесорному блоці, або за допомогою датчика дотику.

2.2.7. Фіксація початку та кінця часу залікової спроби буде проводитись суддею безпосередньо або двома помічниками судді.

2.3.8. Кожен учасник один раз під час всього турніру може зупинити залікову спробу без штрафних санкцій, але не пізніше, ніж час залікової спроби розпочнеться. Затримка старту дозволена не більше ніж на 30 секунд. Затримка на більший час може бути здійснена лише за спеціальним дозволом судді. Після усунення причини затримки робот знову встановлюється на стартову позицію.

2.2.9. Під час залікової спроби учасник не повинен торкатися робота, поля та елементів поля, на якому проводиться змагання. (Див. 2.3.5.)

 

2.4 Хід виконання завдань та оцінювання

2.4.1. Робот стартує з нижнього червоного квадрату (Зона 1, див. пункт 5). Рухаючись по чорних лініях повинен доїхати  до верхнього червоного квадрату Зони 2 і завезти зелений вантаж.  Якщо вантаж лежить повністю всередині Зони 2, то нараховується 20 балів.

2.4.2. Жовтий вантаж із червоної мітки необхідно перемістити у жовту (будь яку із двох) мітку. 20 балів, якщо вантаж не виступає за межі мітки. 10 балів, якщо вантаж частково попадає на мітку.

2.4.3. Робот може подолати міст, за це буде додано 40 балів. Інакше можна просто об’їхати його. Міст вважається подолано, якщо робот принаймні двома  ведучими колесами проїхав через міст. Нараховуються бали за це завдання лише 1 раз за поточну залікову спробу.
2.4.4. Якщо робот доїхав до Зони 2, то у нього є можливість отримати додаткові бали, повернувшись у Зону 1. За це буде нараховано 30 балів.

2.4.5. Залікова спроба вважається завершеною, якщо:

• Робот фінішував – повернувся у Зону 1 після проїзду до Зони 2.

• Проекція робота вийшла за лінію траєкторії руху (міст є продовженням лінії траєкторії руху).

• Закінчився відведений на залікову спробу час – 120 секунд.

• Учасник торкнувся робота, поля або елементів поля.

2.4.6. По завершенні залікової спроби суддя зупиняє секундомір, показує учаснику результат, підраховує отримані бали. Учасник ставить підпис.

 

2.5. Поведінка членів команд

2.5.1. Всі члени команд впродовж турніру мають дотримуватись принципів фейр-плей – морального обов’язку учасника, тренера та інших осіб, що залучені до змагання, строго дотримуватись правил та регламенту змагань.

2.5.2. Принципи фейр-плей:

• повага до суперників – не допускати образливі, принижуючі, грубі висловлювання та дії; допомога у скрутній ситуації (розсипався набір на підлогу, зламався робот, деталь, тощо);

• повага до правил та рішення судді – приймати всі рішення судді та оскаржувати їх коректно;

• чесна гра – не допускати шахрайства, заборонені прийоми та методи;

• самоконтроль члена команди – стримувати свої емоції, вміти адекватно сприймати будь-який результат змагання.

 

 

3. Склад команди

Команда з Логістики складається з одного учасника змагань та одного тренера.

 

3.1. Учасники

3.1.1. Кожен учасник може бути членом лише однієї команди на фестивалі.

3.1.2. У змаганнях можуть прийняти участь діти віком від 6 до 17 років.

 

3.2. Тренери та помічники тренерів

3.2.1. Мінімальний вік тренера або його помічника становить  від 20 років на момент реєстрації. 

3.2.2. Тренери можуть працювати з більш ніж однією командою.

3.2.3. Тренер може давати поради та рекомендації учаснику команди до початку змагань, але під час фактичного змагання вся підготовка робота повинна бути виконана учасником команди.

3.2.4. В зоні змагань тренерам та їх помічникам бути не дозволяється.

 

4. Вимоги до робота

Впродовж турніру робот має відповідати організаційним вимогам змагання, а під час проведення кожної залікової спроби – ще й конструктивним та габаритним.

 

4.1. Організаційні вимоги

4.1.1. Робот має бути автономним. Тобто таким, що керується лише програмою. Будь-яке дистанційне керування роботом заборонено.

4.1.2. Bluetooth має бути вимкнено.

4.1.3. Запуск робота дозволено або прямим запуском програми – натисканням кнопки на мікропроцесорному блоці, або за допомогою датчика дотику.

4.1.4. Кожна команда отримує реєстраційний номер. Номер розміщується на роботі для того, щоб журі та глядачі могли ідентифікувати його.

4.1.5. Робот, який, на думку суддів, навмисно пошкоджує або забруднює інших роботів, або який пошкоджує чи забруднює покриття поля, може бути дискваліфікований на весь час турніру.

 

4.2. Конструктивні вимоги

4.2.1. Роботи мають бути побудовані з використанням лише деталей конструкторів LEGO.

4.2.2. В конструкції робота можна використовувати тільки один мікропроцесорний блок (RCX, NXT, EV3).

4.2.3. Двигуни і датчики для роботів поставляються LEGO® і HiTechnic. Інші виробники заборонені. 

4.2.4. Заборонено використання будь-яких неоригінальних чи модифікованих (відламані, підрізані, зігнуті і т.і.) деталей LEGO.

4.2.5. Заборонено використовувати додаткові джерела живлення.

4.2.6. В конструкції роботів не можна використовувати гвинти, клеї, мотузки, гумки і т.і. для закріплення деталей між собою.

4.2.7. Заборонено використання будь-яких клейких пристосувань на колесах і корпусі робота.

4.2.8. Заборонено використання будь-яких пристосувань, що дають роботу підвищену стійкість, наприклад, створюють вакуумне середовище.

 

4.3. Габаритні вимоги

4.3.1. Перед стартом розмір робота не повинен перевищувати 250х250х250 мм,  але під час всього раунду він може змінюватись.

 

4.4. Контроль відповідності

4.4.1. Перевірка роботів на відповідність вимогам змагання проводиться перед кожним матчем у зоні карантину суддею або його помічником.

4.4.2. У випадку виявлення в зоні карантину невідповідності робота вимогам змагання суддя або його помічник пропонує учаснику 2 хвилини на усунення невідповідності. Однак, якщо учасник відмовляється або якщо він не встигає усунути невідповідність протягом цього часу, команді автоматично зараховується технічна поразка у поточній заліковій спробі.

4.4.3. У випадку виявлення невідповідності вимогам змагань під час проведення змагань суддя призначає команді штраф.

4.4.4. Учасники мають право на оперативну конструктивну зміну робота між заліковими спробами (в т.ч. – ремонт, заміну елементів живлення, вибір програми та ін.), якщо внесені зміни не суперечать вимогам змагання. 

 

5. Поле для змагань

 

Поле являє собою обмежену площу (наприклад, вінілове полотно, рівна підлога з границями, що обмежують цю площу, подіум, тощо), всередині якої розташовані лінія та елементи поля.

5.1. Колір фону поля – білий.

5.2. Колір лінії – чорний.

5.3. Ширина лінії – 30 мм.

5.6. Всі елементи лінії знаходяться в одній площині, окрім моста.

5.7. Розміри на полі можуть містити похибку ± 3мм.

5.8. Зона 1 та 2  - це великі червоні квадрати з білим заповненням всередині. Червона лінія цих квадратів являється частиною зони.

5.9. На полі розміщені дві червоні мітки розміром 4 см на яких буде встановлено жовтий вантаж. Вісь утримки вантажу може бути розміщена як перпендикулярно до напрямку руху робота, так і паралельно.

5.10. На полі розміщені дві жовті мітки розміром 6 см, у які повинен бути розміщений вантаж.

5.11. Для контролю точного заїзду робота в Зону 1 буде додатково на поле встановлено обмежувачі, які будуть розміщені по ліву та праву сторони Зони.

 

​6. Визначення переможців

 

6.1. Загальний рейтинг змагання Логістика будується на основі балів, що команди набирають впродовж турніру. У випадках з однаковим результатом за балом другим критерієм відбору є час залікових спроб.

6.1.1. Місце команди у загальному рейтингу змагання Логістика визначається за найбільшим середнім арифметичним значенням балів всіх залікових спроб команди. Якщо команди мають однакову позицію, вони розташовуються у загальному рейтингу відповідно за найменшим середнім арифметичним значенням часу всіх своїх залікових спроб.

6.1.2. Якщо переможця не вдається визначити описаними способами, то суддя може прийняти рішення про додаткові залікові спроби.

 

6.2. Суддівство

6.2.1. Оргкомітет залишає за собою право вносити в правила змагань будь-які зміни, якщо ці зміни не дають переваг ні одній з команд.

6.2.2. Контроль та підведення підсумків здійснюється суддівською колегією згідно з наведеними правилами.

6.2.3. Судді володіють всіма повноваженнями протягом усіх змагань; всі учасники повинні виконувати їх рішення.

6.2.4. Суддя може використовувати додаткові залікові спроби для вирішення спірних ситуацій.

6.2.5. Якщо з’являються якісь заперечення щодо суддівства, команда має право в усному порядку оскаржити рішення суддів в Оргкомітеті не пізніше закінчення поточного матчу.

 

6.3. Штрафи

6.3.1. За порушення членами команди даних правил суддя або члени Оргкомітету можуть призначати команді-порушнику штрафи.

6.3.2. Штрафи, що можуть призначатися команді-порушнику:

• усне попередження;

• технічна поразка в заліковій спробі;

• дискваліфікація з турніру.

6.3.3. Найсуворіші штрафи можуть одразу призначатися команді за порушення принципів фейр-плей (наприклад, навмисне пошкодження, внесення змін в конструкцію або програму робота супротивника без його дозволу – дискваліфікація з турніру).

6.3.4. Якщо команда отримала дискваліфікацію з турніру, вона має негайно залишити зону змагань.

7. Елементи поля

7.1. Зелений вантаж.

7.2. Жовтий вантаж. На фото справа приклад закріплення вісі. (вісь на 12)

7.3. Міст. (Закріплений жорстко за допомогою липучок)

7.4. Поле.

вантаж зелений.png
вантаж жовтий.png
міст.png
IMG_20190813_122641_edited.jpg
Логістика 2019-1.png
bottom of page